Kontrast    widok kontrastowy widok standardowy
Rozmiar
pl gb

Wystawa o Kornelu Morawieckim

W pierwszą rocznicę śmierci Kornela Morawieckiego Instytut Dziedzictwa Solidarności, wraz ze Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca, przygotował multimedialną wystawę upamiętniającą dokonania legendarnego opozycjonisty.

Wystawa o Kornelu Morawieckim

kornel (2).jpg 

„Rób co chcesz, byleby to zaszkodziło komunie” zwykł mawiać zmarły rok temu Kornel Morawiecki. W pierwszą rocznicę jego śmierci Instytut Dziedzictwa Solidarności, wraz ze Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca przygotował multimedialną wystawę prezentowaną w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Celem nowej wystawy jest przypominanie i utrwalanie pamięci o dokonaniach niepokornego przywódcy “Solidarności Walczącej” i założonej przez niego antykomunistycznej organizacji. Morawiecki stworzył jedną z najbardziej radykalnych i najsilniej zakonspirowanych podziemnych organizacji opozycyjnych w bloku wschodnim. Multimedialna opowieść o tych wydarzeniach stworzona przez Instytut Dziedzictwa Narodowego i Stowarzyszenie Solidarność Walcząca składa się z plansz prezentujących w chronologiczny sposób życie i zaangażowanie polityczne Kornela Morawieckiego. Na odwiedzających czeka też wiele nigdy wcześniej nie publikowanych zdjęć i dokumentów oraz film opowiadający o dokonaniach legendarnego przywódcy „Solidarności Walczącej”. Wystawa prezentowana jest w chłodnych murach byłego aresztu śledczego przy Rakowieckiej 37 - dzisiejszej siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

20200928_163357 (3).jpg

Na uroczystości otwarcia obecni byli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i wielu zasłużonych działaczy „Solidarności Walczącej”. Odsłaniając wmurowaną w ścianę rakowieckiego więzienia pamiątkową tablicę, premier Mateusz Morawiecki, prywatnie syn osadzonego w tym miejscu Kornela Morawieckiego wspomniał swojego ojca:

Kiedy myślę o drodze mojego ojca, to coraz bardziej jestem przekonany, że zarówno w nauce, jak i w polityce, w fizyce i w życiu publicznym szukał tego, co pierwsze, tego co elementarne, tego co fundamentalne - dobra i prawdy. I tym wartościom podporządkowywał swoje działania publiczne niezależnie od okoliczności.

Thumbnail

Wicepremier prof. Piotr Gliński natomiast podkreślał znaczenie Instytutu Dziedzictwa Solidarności i jego roli w podtrzymywaniu i utrwalaniu pamięci o legendach najnowszej, polskiej historii:

Dziękuję wszystkim tym, którzy się przyczynili do tego, że dziś możemy oglądać wystawę poświęconą wielkiemu bohaterowi polskiej opozycji Kornelowi Morawieckiemu. Wystawę przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności - nowa instytucja powołana przez MKiDN i NSZZ „Solidarność”. Instytut przygotował już 3 wystawy. Dziś prezentujemy ekspozycję o Kornelu Morawieckim, a ostatnio na dziedzińcu MKiDN otworzyliśmy wystawę o Lechu Kaczyńskim.

20200930_135755 (2).jpg

Wystawę o Kornelu Morawieckim oglądać można w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie od wtorku do piątku w godzinach 9:00 - 15:00 (po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu).

© 2019 Instytut Dziedzictwa Solidarności 

sekretariat@ids1980.pl · +48 888 804 327